statystyczny na Facebooku, dlaczego unikać pawich oczek

Kochani Czytelnicy! Już od ponad dwóch tygodni Blog Statystyczny ma swój fanpage na Facebooku. Wszystkich chętnych zapraszam do kliknięcia: http://www.facebook.com/statystycznypl/.

A dlaczego unikać pawich oczek? Przeczytajcie…

Kolega podesłał mi link do wykresu, który wypatrzył na Facebooku:

źródło: Facebook

źródło: Facebook

Jaki jest problem z tym wykresem? Intuicyjnie porównując patrzymy na pole powierzchni poszczególnych kółek. Największe wydaje się dużo większe niż najmniejsze. Liczby natomiast wskazują, że autorowi chodziło o stosunek średnic. Można więc powiedzieć, że za pomocą wykresu manipuluje odbiorcą, który nieświadomie (najczęściej bez czytania wartości) spogląda na taką grafikę.

Jak już koniecznie przedstawiać powyższe wartości na tradycyjnym wykresie kołowym (tutaj akurat nawet w miarę pasuje), to wygląda on tak:

kółka-wersja-pie-chart-wykres-kołowy

Nadal różnice są spore, ale już nie tak wielkie, jak na oryginalnej grafice, prawda?

Jak już więc chcecie robić pawie oczka – to nie wykresy statystyczne, ale ozdoby choinkowe. Ja już mam, a Wy?

pawie-oczka-na-choinkę

pawie oczka na choinkę


Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś mój artykuł. Mam nadzieję, że spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, to napisz do mnie na adres [email protected] albo znajdź mnie na Facebooku.

Zapraszam Cię również do zapoznania się ze spisem treści (staram się go aktualizować, choć nie zawsze to wychodzi) – jeśli lubisz statystykę, to na pewno znajdziesz coś do poczytania.

A jeśli w ramach podziękowania za ten wpis zechcesz zaprosić mnie na przysłowiową “wirtualną kawę”, to będę niezwykle zobowiązana. Co prawda kawy raczej nie pijam, ale kubek dobrej herbaty – z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ w każdy artykuł wsadzam mnóstwo serducha i swojego wysiłku, to tym bardziej poczuję się doceniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia!

Krystyna Piątkowska