Jak polubić statystykę?

10 wskazówek, co zrobić, żeby zrozumieć i polubić statystykę

Statystyka spędza Ci sen z powiek? Zastanawiasz się co zrobić, żeby wreszcie choć trochę polubić statystykę? Żeby zrozumieć i przestać się męczyć nad kolejnym zadaniem?

Przed Tobą lista zadań, które podpowiedzą Ci, jak zrozumieć i polubić statystykę:

  1. Zrób sobie dobrą powtórkę z matematyki.
  2. Jak najwięcej czytaj (oczywiście, na tematy statystyczne) – nawet jeśli nie zrozumiesz czegoś za pierwszym razem, to czytając o tym samym po raz dziesiąty, stwierdzisz, że już wiesz, o co chodzi.
  3. Spróbuj zastosować wszystkie poznane informacje w praktyce – jeśli interesujesz się dietetyką to zrób obliczenia na kaloriach, jeśli jesteś ornitologiem, to poszukaj ciekawych informacji statystycznych o ptakach. Niemniej jednak, staraj się wykorzystywać poznaną teorię i licz jak najwięcej.
  4. Eksperymentuj – wylicz średnią i medianę. Porównaj je między sobą. Spróbuj na innym przykładzie. Narysuj sobie różne wykresy. Który jest najczytelniejszy? Dlaczego? Co można zmienić w pozostałych?
  5. Tłumacz innym – ucząc innych można samemu nauczyć się najwięcej. Odpowiednio zadane pytania zmuszają do przemyślenia tematu z innej strony. Żeby wytłumaczyć, trzeba zrozumieć lepiej.
  6. Zastanów się po co Ci wiedza statystyczna. Jeśli znasz cel, to łatwiej do niego dążyć.
  7. Przygotuj ściągę statystyczną – wypisz skrótowo najważniejsze fakty i informacje. Ściąga pozwala uporządkować myśli i wybrać to, co jest najbardziej istotne.
  8. Narysuj sobie własną mapę myśli. Rysując musimy zmusić się do kreatywności. Skojarzenia pomagają zapamiętać rzeczy istotne, a dobry rysunek (podobnie jak dobra ściąga) porządkuje nasze myśli.
  9. Szukaj ciekawostek. Wiele informacji, które tutaj przedstawiam, to nie są informacje stricte podręcznikowe. Raczej rzadko na wykładzie ze statystyki można usłyszeć o dowodzie anegdotycznym czy paradoksie Simpsona.
  10. Znajdź swój ulubiony program statystyczny. Nie musisz wszystkiego liczyć w Excelu. Jeśli R jest zbyt skomplikowany, to poszukaj graficznych programów. Możliwości jest dużo. Możesz znaleźć coś, co właśnie Tobie przypadnie do gustu.

A przede wszystkim, żeby polubić statystykę, czytaj regularnie bloga statystycznego. Tylko tutaj ciekawostki, fakty, przykłady i wzory opisane w przystępny sposób. Mam nadzieję, że z blogiem statystycznym polubisz statystykę szybciej niż myślisz.

Przy okazji zapraszam wszystkich do dzielenia się swoimi pomysłami – co jeszcze można zrobić, żeby bardziej polubić statystykę, żeby wreszcie ją zrozumieć i żeby nigdy więcej się nie męczyć przy robieniu obliczeń? Liczę na ciekawe komentarze tutaj albo na facebooku. Mam nadzieję, że uda się poszerzyć listę przynajmniej o kolejne 10 punktów.

Żeby być na bieżąco z informacją o wpisach – zapraszam na facebooka. Polecam też korzystanie z feedly (nie ma to jak wszystkie blogi w jednym miejscu).

10 wskazówek, co zrobić, żeby zrozumieć i polubić statystykę

mapa myśli: jak polubić statystykę


Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś mój artykuł. Mam nadzieję, że spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, to napisz do mnie na adres [email protected] albo znajdź mnie na Facebooku.

Zapraszam Cię również do zapoznania się ze spisem treści (staram się go aktualizować, choć nie zawsze to wychodzi) – jeśli lubisz statystykę, to na pewno znajdziesz coś do poczytania.

A jeśli w ramach podziękowania za ten wpis zechcesz zaprosić mnie na przysłowiową “wirtualną kawę”, to będę niezwykle zobowiązana. Co prawda kawy raczej nie pijam, ale kubek dobrej herbaty – z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ w każdy artykuł wsadzam mnóstwo serducha i swojego wysiłku, to tym bardziej poczuję się doceniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia!

Krystyna Piątkowska