Dzień Statystyki Polskiej

Dzień Statystyki Polskiej, spis ludności, Fryderyk Józef Moszyński

Wszystkich czytelników statystycznego bardzo proszę – przyznać się, kto wiedział, że dziś Dzień Statystyki Polskiej? Dzień ten został uchwalony przez Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN w grudniu 2008 roku więc już dziewiąty raz powinniśmy go hucznie świętować. A ponieważ jego celem jest promocja i popularyzacja statystyki oraz informowanie opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych, to mam nadzieję, że przez te 9 lat regularnie czujecie, że 9 marca Wasza wiedza statystyczna jest starannie wzbogacana. Jeśli nie, postaram się zaraz wszystko naprawić.

No dobrze, nie czuję się na siłach informować opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych. Ani sama nie zostałam jakoś szczególnie doinformowana, ani też nie spodziewam się, żeby opinia publiczna chciała kogokolwiek (a w szczególności mnie) słuchać. Ale myślę, że mogę się zmierzyć z promocją i popularyzacją statystyki. Co prawda staram się to robić częściej niż raz do roku, ale z okazji dzisiejszego święta na blogu statystycznym pojawiają się DWA wpisy. Uwaga! Dwa wpisy w ciągu jednego dnia – takiej promocji jeszcze nie było i myślę, że nieprędko przytrafi się po raz kolejny.

Dzień Statystyki Polskiej upamiętnia pierwszy na ziemiach polskich spis powszechny przeprowadzony w 1789 roku. Właśnie 9 marca podczas sesji Sejmu Czteroletniego została podjęta decyzja o przeprowadzeniu takiego spisu. Pomysłodawcą był Fryderyk Józef Moszyński, który sam zaprojektował organizację, kategorie, a następnie opracował i przedstawił wyniki. Od tego czasu w Polsce mieliśmy do czynienia z wieloma spisami ludności, a GUS już planuje kolejny na rok 2021.

Oprócz Dnia Statystyki Polskiej wszyscy statystycy mogą imprezować również 20 października, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Statystyki. Bo żeby było jasne – pracownicy urzędów statystycznych dzisiaj nawet radia podbijają i o statystyce opowiadają. Jak ktoś chce, to pewnie może odszukać w nagraniach archiwalnych i się podokształcać trochę.

To tyle faktów – mam nadzieję, że czujecie się doinformowani formalnie na temat dzisiejszego święta. A teraz mała zagadka. Przeprowadziłam ankietę wśród pięciu osób znajdujących się w moim mieszkaniu. Ankieta miała jedno pytanie: Czy wiesz, że dzisiaj jest Dzień Statystyki Polskiej? 100% uzyskanych odpowiedzi była negatywna. Czy mogę uogólnić wynik na całą populację Polski? Jeśli nie jesteście pewni, to warto przeczytać wpis na temat próby reprezentatywnej. I w ogóle myślę, że w takim dniu jak dzisiaj to należałoby zajrzeć do spisu treści, wybrać sobie przynajmniej trzy wpisy i starannie je przeczytać. A potem jeszcze polecić pięciu kolegom i koleżankom. Niech też świętują. I jeszcze na Facebooku lajkujemy. Kwiaty i bombonierki też można kupować, tylko nie wiem komu.

PS. Jakby ktoś miał wątpliwości, czy takie święto na pewno istnieje – zapraszam do przeczytania odpowiedniej uchwały


Dzień Statystyki Polskiej, spis ludności, Fryderyk Józef Moszyński

mapa myśli: Dzień Statystyki Polskiej


Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś mój artykuł. Mam nadzieję, że spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, to napisz do mnie na adres [email protected] albo znajdź mnie na Facebooku.

Zapraszam Cię również do zapoznania się ze spisem treści (staram się go aktualizować, choć nie zawsze to wychodzi) – jeśli lubisz statystykę, to na pewno znajdziesz coś do poczytania.

A jeśli w ramach podziękowania za ten wpis zechcesz zaprosić mnie na przysłowiową “wirtualną kawę”, to będę niezwykle zobowiązana. Co prawda kawy raczej nie pijam, ale kubek dobrej herbaty – z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ w każdy artykuł wsadzam mnóstwo serducha i swojego wysiłku, to tym bardziej poczuję się doceniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia!

Krystyna Piątkowska